Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 1907335 obálek a 477268 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

GIS for health organizations

Autor: Laura Lang
Rok: 2000
ISBN: 9781879102651
OKCZID: 110601597


Anotace

 

Health care executives and managers will get a closer look at how to use geographic information systems (GIS) to improve patient care, better manage their facilities, and increase their market share with this book. GIS is already used to monitor the spread of disease, assign patients to the nearest facility, and display injuries on a map of the human body. This book uses a dozen case studies, ranging from federal institutions and state public health departments to private care providers, to explain how the program was implemented and to report the results. With GIS, health care workers will be able to access accurate information quickly and easily through an easy-to-understand visual medium.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (18.215.161...)