Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2260968 obálek a 569624 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Foundations of Athletic Training: Prevention, Assessment, and Management (SPORTS INJURY MANAGEMENT ( ANDERSON))

Rok: 2004
ISBN: 9780781750011
OKCZID: 110202494


Anotace

 

Formerly titled Sports Injury Management, this new edition of this solid textbook is geared particularly to athletic trainers and athletic training students. It uses a problem-solving approach to explain the core information an athletic trainer needs to know including prevention, recognition, assessment, management, and disposition of sports-related injuries and diseases. Features to the new edition include a taping chapter; correlation of the content to the NATA Board of Certification (BOC) Role Delineation Study for exam preparation; additional management algorithms and field strategies; a student study CD-ROM with an anatomy reference and a student study tool; and more. Additional resources are available at the Connection Website.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBUPřidat čtenářskou recenzi

Od: (3.221.159...)