Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2514595 obálek a 722087 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

A Rulebook for ArgumentsRok: 2001
ISBN: 9780872205536
OKCZID: 110483361


Anotace

 

Updated examples, streamlined text, and the chapter on definition reworked in a rule-based format strengthen this already strong volume. Readers familiar with the previous edition will find a text that retains all the features that make Rulebook ideally suited for use as a supplementary course book -- including its modest price and compact size. Unlike most textbooks on argumentative writing, Rulebook is organised around specific rules, illustrated and explained soundly and briefly. It is not a textbook, but a rulebook, whose goal is to help students get on with writing a paper or assessing an argument.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (100.24.115...)