Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2236068 obálek a 561928 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Discussions A-Z advanced : a resource book of speaking activities

Autor: Wallwork, Adrian
Rok: 2006
ISBN: 9780521559799
OKCZID: 110057824
Vydání: 1st publ., 11th print.


Anotace

 

Discussions A-Z Advanced is a photocopiable resource book of speaking activities designed to encourage lively, natural discussion among advanced level students. Providing a refreshing perspective on many common themes the material consists of 26 topic-based units, each filled with a variety of stimulating activities. The units contain authentic reading and listening texts intended to be used as stimulus for discussion. The accompanying cassette provides a wide range of native speaker accents. The teacher's pages provide clear instructions for each activity, as well as providing a wealth of background information on each topic, keys to the activities, complete tapescripts and suggestions for discussion-based writing activities. The material is designed to be flexible and free-standing: activities can either be used as the basis for a discussion course or dipped into in or out of sequence.


Dostupné zdroje

Books & Books s.r.o.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (34.200.252...)