Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2261871 obálek a 569929 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Long Term Unemployment (Social Change in Western Europe)

Rok: 1994
ISBN: 9781855672123
OKCZID: 110306807


Anotace

 

In countries accustomed to full employment, where the right of every citizen to work is recognised, long term unemployment is intolerable, despite the fact that it is constantly increasing. Who are the people who fall into this category? How do they become "long term unemployed"? How do they tolerate their situation? Can the numbers be reduced? How can it be explained? Examining the measures taken by different Western European countries, this book raises the question of what is behind these policies, what solutions there might be to unemployment, and what future there is for those compulsorily unemployed?


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (54.85.57...)