Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2539466 obálek a 735305 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Civility and DisobedienceRok: 1975
ISBN: 9780521207119
OKCZID: 110474455


Anotace

 

Originally published in 1975, this book seeks to examine the problem of political obligation: when are we obligated to obey the laws? It presents a critique of traditional justifications of obligation - especially of social contract theory - and attempts to develop a fresh theory of obligation as both justified and limited by the need to substitute the culture of civility for the violence and barbarism of pre-political society. Civility, it is argued, can be attained by the creation of a common political life, characterised by equality, liberty, participation, and accountability of public authority. Dr Zwiebach's argument on behalf of a broadened conception of civility and disobedience was a significant contribution to the important dialogue on political obligation, on a more civilised notion as 'common life', on 'right', 'politics', and on the strengths and weaknesses of the theory and practice of liberalism.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (3.215.79...)