Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2311571 obálek a 581971 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Waiting for the Dark, Waiting for the Light: A Novel

Rok: 1996
ISBN: 9780312140922
OKCZID: 110606421


Anotace

 

A New York Times Notable Book of the YearA Publishers Weekly Best BookPavel is a middle-aged man, a once-promising, award-winning documentary filmmaker, who is forced to survive by working as a cameraman for the state-run television station under Czechoslovakia's repressive regime. He dreams of one day making a film—a searing portrait of his times—that the authorities would never allow. When the communist regime collapses, Pavel finds himself unprepared for the new world of supposedly unlimited freedom, and unable to make the film he has always wanted to make. His dilemma—that of a man choosing between the ideals and temptations of freedom—informs every sentence of this important novel.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (34.204.186...)