Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2845298 obálek a 853562 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Fortress Intro to ProphetsRok: 2004
ISBN: 9780800636708
OKCZID: 110836920

Citace (dle ČSN ISO 690):
HUTTON, Rodney R. Fortress introduction to the Prophets. Minneapolis: Fortress Press, c2004. ix, 115 s.


Anotace

 

An experienced teacher of the prophetic materials provides students with an accessible entrée into this fascinating aspect of Hebrew Bible studies. The author begins by asking five basic questions about Israelite prophecy and the prophetic books. Do the prophetic books witness to a real phenomenon of prophecy in Israel? What is the relationship of the "classical" or "writing" prophets to the "pre-classical" prophets? Where do we look for the origins of Israelite prophecy? How do the prophets relate to their culture and society? How does the prophetic collection of writings relate to the legal and historical traditions of Israel? Through literary, social, and theological analysis, he then introduces the most noted of the Hebrew prophets, with speical attention to Jeremiah.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)