Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.
Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2955981 obálek a 901353 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.
Vltava v obrazech. 6, Vltava u Orlické přehrady | ||
Autor: Karel Čáslavský, Pavel Vantuch AnotaceDva pořady tohoto sedmého DVD zachycují stavbu přehrady u Slap v letech 1949 až 1954, ty ostatní ukazují, jaké důsledky pro řeku a život kolem ní ta stavba přinesla. Vzdutí hladiny jezera nad slapskou přehradou zasáhlo přes čtyřicet kilometrů staré řeky mezi Kamýkem nad Vltavou a začátkem Svatojanských proudů. Stoupla hladina řeky ve Velké, ještě více ve Vestci, Přívozci a Zrůbku. Zmizel Peroutkův a Foustkův mlýn, pod vodou se ocitly i obávané Bučilské proudy a větší část obce Zvírotice, kde zátopu přežilo jen sedm stavení z původních padesáti. O polovinu se zmenšily i Županovice na levém břehu, zmizel obrovský balvan, nazývaný Svině a také mlýn Bukevnice. Zmizela i další romantická místa - důležitý přívoz na Cholíně, neméně důležitý Weidenthalerův hostinec a Rothova koželužna. Když vodáci minuli Oboz, Smilovice a Častoboř, ocitli se rovnou na legendárním ostrově Sejce, nazývaném Tajemňák, který byl pro většinu z nich nočním útočištěm a ranním východištěm do Svatojanských proudů. Po Živohošti, kterou slapské jezero rovněž zle pošramotilo, následovala Moráň, další krásný úsek středního Povltaví. Nejen Moráň, ale i osada Královská, stará Ždáň a legendární hotel Záhoří utonuly ve slapském jezeře. O tom všem se podrobně dozvíte v těchto pořadech, které připomínají Vltavu v té podobě, jaká přes padesát let už patří jen vzpomínkám. Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU |