Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2889424 obálek a 872219 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Sto let. Hodnota svobody, nebo cena za nezávislost?Autor: Horský, Jan / Hroch, Miroslav
Rok: 2018
ISBN: 9788074192739
NKP-CNB: abd001-002208211
OKCZID: 127984380

Citace (dle ČSN ISO 690):
HORSKÝ, Jan, ed. a HROCH, Miroslav, ed. Sto let: hodnota svobody, nebo cena za nezávislost?. Vydání první. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2018. 454 stran.


Anotace

 

Netradiční kritické úvahy k formování československého státu od několika českých historiků.Jejich cílem není ani herostratovsky umenšovat národní sebevědomí "bouráním mýtů", ani se lacině podbízet ideologicky laděným nacionalistickým oslavám. Některé z předkládaných studií zvažují, jakou hodnotu bylo a je možné z perspektivy někdejších aktérů i soudobých badatelů připisovat vzniku samostatného národního státu. Jiné se ptají, nakolik byla a je vedle ideálu "hodnoty svobody" brána v potaz také hmotná i nehmotná "cena" zaplacená za nezávislost národa. Často se říká, že republika byla nezralým projektem, resp. že obyvatelstvo nebylo zralé pro státnost, hovoří se rovněž o nepřipravenosti, "nesamozřejmosti" národní existence. Snadno však lze doložit, že ona kritizovaná "nevyzrálost" i nesamozřejmost byly typologickými charakteristikami všech téměř dvaceti národních států, které v Evropě ve 20. století vznikly jako vyústění národního hnutí.

Zdroj anotace: Městská knihovna v PrazeDostupné zdroje

Československá bibliografická databáze
KNIHCENTRUM.cz
1. Podzemní antikvariát


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)