Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2873442 obálek a 865096 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

FriedlRok: 2017
ISBN: 9788074652516
OKCZID: 127738989

Citace (dle ČSN ISO 690):
MAKAROVA, Jelena Grigor‘jevna. Friedl. Překlad Michal TÉRA. [Červený Kostelec]: Pavel Mervart, 2017. 509 stran, 12 nečíslovaných stran obrazových příloh.

Hodnocení: 5.0 / 5 (4 hlasů)


Anotace

 

Autorka, výtvarnice a arteterapeutka, se tématu terezínských učitelů a dětí věnuje už od 80. let a zpracovala je ve svých odborných publikacích. Tento příběh pojímá jako dokumentární román psaný ich formou z pohledu hrdinky, ale také jako vlastní příběh o hledání svědků, detailů, o problémech se zpracováním, o svém osobním vztahu k hrdince. Využívá vzpomínky jejích žáků a přátel i úryvky z korespondence a skládá tak barvitou mozaiku ze života této pozoruhodné ženy od dětství po smrt. Friedl se narodila do židovské rodiny, její maminka záhy zemřela a Friedl vyrůstala jen s otcem. Vystudovala uměleckou školu, ve Vídni si otevřela ateliér a vstoupila do Komunistické strany Rakouska. Byla zatčena, po propuštění odešla do Prahy, kde ji přítelkyně psychoanalytička dovedla k metodě arteterapie a kde se vdala za svého bratrance Pavla Brandeise. Roku 1938 odmítla vízum do Palestiny a odstěhovala se s mužem do Hronova, kde získal práci. V roce 1942 byli oba deportováni do Terezína, kde Friedl působila jako vychovatelka - věnovala se s dětmi výtvarné tvorbě a arteterapii, čímž se je snažila odpoutat od nelidské reality. Před odchodem do Osvětimi nechala v kufru na půdě ukrýt stovky dětských výtvarných děl, která se po válce dostala do pražského Židovského muzea. Dne 9. října 1944 byla spolu se "svými" dětmi zplynována.

Zdroj anotace: NKPDostupné zdroje

Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze
KNIHCENTRUM.cz
Antikvariát Avion


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)