Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2931579 obálek a 890010 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Terra nostra : krajiny, lidé a architektura v antropologické perspektivě



Autor: Jiří A. Svoboda
ISBN: 9788021078352
NKP-CNB: cnb002719330
OKCZID: 119809452

Citace (dle ČSN ISO 690):
SVOBODA, Jiří A.. Terra nostra: krajiny, lidé a architektura v antropologické perspektivě. Brno: Masarykova univerzita, 2015, 184 s. Anthropologia integra. Series Monographica, svazek 5. ISBN 978-80-210-7835-2.


Anotace

 

Krajiny. Tropická africká savana se svou nabídkou i riziky utvořila jeviště pro vznik homininů, zatímco chladná, otevřená krajina severní Eurasie akcelerovala následný sociální a technologický vývoj. Vliv zapojeného lesa na izolaci populací má účinek spíše konzervativní, zatímco aridizace a vznik pouští stimuluje emigraci z původních sídelních areálů. Zvažujeme rovněž roli hor, řek a moří na utváření socio-kulturních krajin. Lidé. Rozšíření našeho druhu (Homo sapiens) dělí geografické i kulturní bariéry, které více či méně odpovídají rozšíření jazyků. Ale tok genů, opakovaně vyvolávaný nepravidelným demografickým růstem a mezikontinentálními migracemi, tyto hranice průběžně modifikuje. Architektura. Obydlí je (spolu s ohněm, oděvem a obuví) podstatnou součástí naší kulturní adaptace. Ideální tvar, rozměry, materiál a konstrukci diktovalo podnebí, okolní krajina a sociální funkce stavby. Nejstarší obydlí nebývají konstrukčně náročná ani nápadná, až po okamžik, kdy komplexní lidské společnosti začaly vztyčovat monumenty – velké kameny, pyramidy, chrámy a sochy…


Dostupné zdroje

Nakladatelství Masarykovy univerzity


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)