Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.
Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 3010396 obálek a 923204 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.
Autor: Měchurová, Zdeňka a Netopilová, Alžběta
Rok: 2013
ISBN: 9788070284117
NKP-CNB: cnb002520227
OKCZID: 112505950
Citace (dle ČSN ISO 690):
MĚCHUROVÁ, Zdeňka a Alžběta NETOPILOVÁ. Umění z hlíny: středověké kamnové kachle a keramická plastika v rukou restaurátorů. Brno: Moravské zemské muzeum :, Vyšší odborná škola restaurátorská, 2013, 56 s. ISBN 978-80-7028-411-7.
Poetický název výstavy nás zavádí do prostředí středověkých hrnčířů, kteří nedaleko brněnských hradeb vyráběli tehdy běžné zboží, jež dnes považujeme za vskutku umělecké výrobky. Z podtitulu se již dozvídáme, že na výstavě budeme moci obdivovat kamnové kachle zdobené reliéfními výjevy, objevené při záchranném archeologickém výzkumu v kapucínském klášteře v Brně. Seznámíme se také s dalšími hrnčířskými zvláštnostmi, akvamanilemi (nádoby většinou tvaru zvířete na mytí rukou při hodovní tabuli) a drobnou plastikou (hračky a drobnosti prodávané na trzích a jarmarcích). Tyto exponáty tvoří důležitou část archeologických sbírek Moravského zemského muzea (MZM), Muzea města Brna (MmB) a jiných moravských institucí. Kamnové kachle byly uloženy v depozitáři více než padesát let, a tak, ač byly původně rovněž laboratorně ošetřeny, bylo nutno znovu odborně zasáhnout. Na restaurování se podíleli studenti Vyšší odborné školy restaurátorské v Brně, oboru restaurování keramiky. Období přelomu raného a vrcholného středověku je obdobím řady změn, které ovlivňovaly nejen každodenní život jedince, ale též fungování celé společnosti. Jednou z oblastí, kde byl zaznamenán převratný vývoj, je keramická produkce. Rozšiřuje se sortiment výrobků a možnosti výzdoby. Hrnčířství patřilo od pravěku k základním řemeslům a ve středověku to platí dvojnásob.
Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz