Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2978239 obálek a 908329 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Mahagon, měsíček a špenát: exotické rostliny v našem životě



Autor: Větvička, Václav a Václav, Erich
Rok: 2009
ISBN: 9788072686766
NKP-CNB: cnb002006001
OCLC Number: (OCoLC)500008934
OKCZID: 110403909
Vydání: Vyd. 1.

Citace (dle ČSN ISO 690):
VĚTVIČKA, Václav. Mahagon, měsíček a špenát: exotické rostliny v našem životě. Vyd. 1. Třebíč: Akcent, 2009. 250 s., [72] s. obr. příl.


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)
Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Mahagon, měsíček a špenát… Jak a co právě jmenované rostliny spojuje? To jistě napadne každého, kde vezme tuto knížku do ruky. Něco už vysvětlí podtitul: Exotické rostliny v našem životě. Ale copak je špenát, zelenina tak běžná, že se dostala do komiksů a vyprávěnek o Pepkovi námořníkovi ba dokonce i do názvu českého filmu nějaká exotika? A měsíček? Toho lékařského či zahradního měla naše babička lány! Mahagon? Prosím, ten jistě exotický je. Ale ty druhé? Nedivte se, je tomu skutečně tak. Globalizace, jíž jsme soustavně strašeni v poslední době, probíhá na Zemi už pěkných pár tisíc let. A během nich se jak do české kotliny, tak na žírnou i zpěvnou Moravu dostaly desítky, možná stovky rostlin, dnes považovaných za naše, za domácí. Copak si někdo dovede představit jižní Moravu bez sklepů a vinic? A Hanou bez ječmene a pšenice? A České středohoří bez meruňkových sadů…? Do nekonečna bychom mohli pokračovat. A tak se z této knížky dozvíte (nebo si zopakujete) všechny ty země, odkud přicházejí… Jako v onom známé šansonu. Mahagon je jistě průhledný, ten pod Řípem nikdy nerostl. Ale i ten špenát je přistěhovalec z východu, z Asie, i středomořský měsíček tu nikdy „od přírody“ nekvetl. Využili jsme svých zkušeností a znalostí (prof. Erich Václav dokonce po 25 let dojížděl a působil v tropech) a stručně jsme shrnuli původy obilnin, olejnin, textilních rostlin, koření, zelenin, ovoce… ale i rozmanitých tropických dřev a plodin, stejně jako stromů, zdobících naše parky, okrasných květin záhonových i „pokojových“, ba dokonce tu najdete zmínku o nejagresivnějších invazivních plevelných rostlinách. A navíc jsme přidali poznámku o cestách opačných: „Vývoz“ našich lesníků a jejich vědomostí i zkušenosti a výpěstky našich tradičních zahradníků do okolního světa. Aby se vědělo, že jsme nezůstali světu nic dlužni

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

NK Praha
Městská knihovna v Praze
Knihy.ABZ.cz
Srovname.cz
Zboží.cz
Československá bibliografická databáze
KNIHCENTRUM.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)