Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2919656 obálek a 884405 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Černý potok



Autor: Buczkowski Leopold
Rok: 1982
NKP-CNB: cnb000141095
OCLC Number: (OCoLC)42186961
OKCZID: 112779249
Vydání: 1. vyd.

Citace (dle ČSN ISO 690):
BUCZKOWSKI, Leopold. Černý potok. Překlad Josef VLÁŠEK. 1. vyd. Praha: Odeon, 1982. 257 s. Soudobá světová próza, Sv. 364.


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné po přihlášení )
Národní digitální knihovna (dostupné po přihlášení )



Anotace

 

Svůj nejznámější román Černý potok, věnovaný tragickému údělu polských židů za druhé světové války, napsal přední polský prozaik Leopold Buczkowski v letech 1945-46. Šlo o dílo tak neobvyklé a složité, že autor musel čekat osm let na jeho knižní vydání, ale i pak trvalo ještě dost dlouho, než se údiv nad touto mimořádnou knihou změnil v uznání. Čtenářsky náročnou formou se Buczkowski pokusil zachytit válečnou skutečnost na východním pomezí Polska. Tragiku doby šlo jen obtížně zaznamenat tradičním, realistickým způsobem. Proto autor zvolil novou formu: nepopisuje události ani je nekomentuje, ale nechává promlouvat postavy románu, z jejichž chaotických relací, nedodržujících časovou posloupnost, se vynořuje o to plastičtěji obraz válečných hrůz. Hlavními hrdiny jsou lidé, kteří nechtějí trpně čekat na smrt, ale se zbraní v ruce bojují proti násilí, za zachování svého života i životů jiných. Stírají se rozdíly mezi národnostmi, vyznáním či vzděláním, proti nepříteli bojují společně prostí lidé, židovský lékař i katolický farář. Černý potok není jen románem o utrpení, zabíjení a smrti. Je především dílem hluboce lidským, vyjadřujícím víru v život, v přátelství, v dobré lidské vlastnosti.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU



Dostupné zdroje

Můj antikvariát


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)