Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2921220 obálek a 885068 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Peklo a jiné pražské obrázky



Autor: Winter, Zikmund
Rok: 1951
NKP-CNB: cnb000403246
OCLC Number: (OCoLC)85173281
OKCZID: 111317588

Dostupné také jako: Digitalizovaný dokument  


Citace (dle ČSN ISO 690):
WINTER, Zikmund. Peklo a jiné pražské obrázky. V Melantrichu 1. vyd. Praha: Melantrich, 1951. 279 s., [5] l. obr. příl. Dílo Zikmunda Wintra, sv. 8.


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné online komukoliv)
Národní digitální knihovna (dostupné online komukoliv)



Anotace

 

Soubor historických črt, napsaných na podkladě archiv. materiálu, tvoří jednak 12 obrázků pražských, jednak samost. oddíl "Tři obrázky venkovské". Rozsahem největší titulní povídka vypráví o manželství mladého panského ranhojiče se stárnoucí bohatou vdovou, s níž se veselý Vlach lehkomyslně ožení pro peníze a která žárlivými výstupy učiní z manželství peklo, jehož obětí se stane jejich mladá chudá schovanka. Ostatní Pražské obrázky: V kolleji Rejčkově, Boj o pivo pivem, Malý Faust, Rytíři, Mluvte česky, V úkropě sladovnickém, Dlouhý muž, O veliké noci v staré Praze, Tanec a připití, Očarovaný švec, Pytláci. Venkovské obrázky: Bouře v Olomouci, Strach na Táboře, Bezbožnice. Příběhy (s výjimkou Pytláků - 1720) se odehrávají v době předbělohorské, kterou Z.W. charakterisuje i dikcí. Přes často objektivistické líčení rozmarných i tragických příběhů je patrna v povídkách z prostředí městské chudiny autorova účast s utištěnými. Na myšlení i jednání Wintrových postav je vidět jejich sociální podmíněnost a v líčení činů, považovaných tehdy za trestné, lze rozpoznat, jak vyrůstaly z třídních rozporů feudální společnosti.

Zdroj anotace: NK ČR



Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)