Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2920192 obálek a 884640 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Kurs fysiky :celost. vysokoškolská učebnice.1. [Díl]



Autor: Friš Sergej Èduardovič
Rok: 1953
NKP-CNB: cnb000412776
OCLC Number: (OCoLC)85178861
OKCZID: 112065287
Vydání: 1. vyd.

Citace (dle ČSN ISO 690):
FRIŠ, Sergej Èduardovič. Kurs fysiky: celost. vysokoškolská učebnice. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1953. 375 s. [Práce] - Československá akademie věd. Sekce matematicko-fysikální.


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné po přihlášení )
Národní digitální knihovna (dostupné po přihlášení )



Anotace

 

Překlad sovětské vysokoškolské učebnice probírá v prvním díle mechaniku tuhých, kapalných i plynných těles, fyziku molekulární a základy termodynamiky. Ve spojení s mechanikou pružných prostředí jedná o dynamice šíření kmitů, přičemž objasňuje i pojem grupové rychlosti, důležitý v moderní vlnové mechanice. V kapitole o akustických kmitech se zmiňuje i o vzniku ultrazvuku a o balistických vlnách vyvolaných tělesy, která se pohybují nadzvukovou rychlostí. Uvádí do základů kinetické teorie plynů včetně s Maxwellovým zákonem rozdělení rychlosti a druhý princip termodynamiky vysvětluje s poukazem na pojem pravděpodobnosti a výpočet nejpravděpodobnějších stavů. Nevyhýbá se ani obtížnějším částem mechaniky, jako je pohyb relativní a výklad Coriolisových sil. Při pojmu setrvačnosti upozorňuje na nemožnost rozlišení hmoty gravitační od setrvačné, nezabývá se však podrobněji Einsteinovou teorií gravitace. Uvádí některé vzorce speciální teorie relativity a její dynamiku s ohledem na závislost hmoty na rychlosti. Se zřetelem na kvantově mechanický vztah neurčitosti zdůrazňuje, že elektron, pokud se pohybuje uvnitř atomu, nemůže již být považován za částici. V kapitole o tuhých tělesech obrací pozornost na stavbu krystalických mřížek a jejich potenciální energii.

Zdroj anotace: NK ČR



Dostupné zdroje

Můj antikvariát


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)