Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.
Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 3008242 obálek a 922010 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.
Autor: Kubka František
Rok: 1972
NKP-CNB: cnb000454404
OCLC Number: (OCoLC)25336862
OCLC Number: (ocolc)25336862
OKCZID: 112481197
Vydání: 8. vyd.
Citace (dle ČSN ISO 690):
KUBKA, František. Palečkův úsměv a pláč. 8. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1972. 370, [2] s. Klíč, Sv. 114.
Tento román Františka Kubky vznikal v letech 1946 – 1949. Jeho hrdinou je šašek krále Jiřího z Poděbrad, známý pod jménem Paleček. Historické prameny se o něm příliš nezmiňují, ale ve formě vyprávění se jeho postava zachovala dodnes. Paleček se narodil roku 1430, v době husitských válek a otec mu zemřel v den jeho narození. Přesto si ale uchoval smysl pro humor a optimismus. Své mládí Paleček prožívá v Pošumaví. Zde se také zamiluje do Blanky, dcery svého souseda – pana Bořeckého. Ta se však shodou okolností stane jeho nevlastní sestrou, když se jeho matka Kunhuta ožení s panem Bořeckým. Blanka se nakonec musí oženit s jiným, Paleček proto odchází na studia do Itálie. Když se vrátí z cest, nachází Blanku mrtvou. Svou tvrz přenechá jejímu bratrovi a sám se vydává na cestu po Čechách. Tak se stane, že ho král Jiří z Poděbrad zaměstná jako svého osobního šaška. Paleček ale není jen šašek, je tzv. moudrý blázen, bláznovství jen předstírá, ale přitom je velice moudrý a vzdělaný a svou službu králi chápe jako službu celému národu. Paleček celý svůj život zasvětil boji za pravdu a spravedlnost. Často pomáhal chudým a utlačovaným Nebyl jen šaškem, byl také rádcem a dobrým přítelem krále Jiřího. Věrná biografie o významné historické, ač často opomíjené, osobnosti, která pravděpodobně velmi často ovlivňovala rozhodnutí slavného husitského krále.
Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU