Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2922067 obálek a 885378 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Zahořanský hon ; Učitelský ; V Pekle ; Mudrcové



Autor: Jirásek, Alois
Rok: 1953
NKP-CNB: cnb000510372
OCLC Number: (OCoLC)85316426
OKCZID: 111258503
Vydání: 2. vyd. souboru Jiráskova díla ... ve SNKLHU

Citace (dle ČSN ISO 690):
JIRÁSEK, Alois. Zahořanský hon ;: Učitelský ; V Pekle ; Mudrcové. 2. vyd. souboru Jiráskova díla ... ve SNKLHU. Praha: SNKLHU, 1953. Jirásek, Alois: Odkaz národu, Sv. 18.


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné po přihlášení )
Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné po přihlášení )



Anotace

 

Tři povídky a skizza ze života českého lidu v době rokoka. Radostnou a smavou dobu nejlépe vystihuje "Zahořanský hon", kde tři náhodně se sešedší umělci, přišlápnutý kantor-hudebník, nadaný malíř a obratný myslivec-aranžér panských honů, bojují svorně v přiměřeně ladném rokokovém milostném příběhu proti zámeckému vrchnímu, v němž je ztělesněna tupost panských úředníků. - Povídka "Učitelský" vystihuje osud celého kantorského stavu v nedávné době (30. léta 19. stol. ) a toho učitelského pokolení, které tolik přispělo k hudební slávě českého jména. Chudé bylo živobytí začínajícího "spomocníka", který často trpěl pod různými principálkami i pod rozmarnými nápady církevní i šlechtické vrchnosti a jen hudbou v kostele a při vesnických zábavách si přivydělával, aby nemusel chodit na stravu po číslech. - Obrázek z bramborové války "V Pekle" kreslí osudy tří císařských vojáků, kteří se dostanou posádkou do zapadlého pekelského mlýna v údolí Metuje. - Skizza "Mudrcové" líčí dva Čechy, kteří se jako vojáci octli ve dvou proti sobě stojících armádách a na stráži si porozuměli proto, že začali uvažovat o nesmyslném bojování.

Zdroj anotace: NK ČR



Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)