Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2916256 obálek a 882817 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Třicet let bojů za českou socialistickou poesii :referát pronesený na pracovní konferenci Svazu československých spisovatelů dne 22. ledna 1950



Autor: Štoll Ladislav
Rok: 1950
NKP-CNB: cnb000622373
OCLC Number: (OCoLC)85436499
OKCZID: 112437437
Vydání: 1. vyd.

Citace (dle ČSN ISO 690):
ŠTOLL, Ladislav. Třicet let bojů za českou socialistickou poesii: referát pronesený na pracovní konferenci Svazu československých spisovatelů dne 22. ledna 1950. 1. vyd. Praha: Orbis, n.p., 1950. 155, [2] s.


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné po přihlášení )
Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné po přihlášení )



Anotace

 

První rozsáhlejší kritický rozbor duchovního dramatu boje za českou poesii v letech 1918-1948. Odhaluje střetání zakladních vývojových tendencí v oblasti naší poesie, zápas za nový, vyšší společenský řád v tvorbě č. básníku. Štoll vysoko vytyčil úlohu St.K. Neumanna, který se dovedl probojovat všemi zmatky a vykročit v čelo socialistické poesie, která se ztotožňuje se zájmy lidu. Pozornost pak věnuje zákrutům básnické cesty Nezvalovy, jehož věrnost cílům dělnické třídy nebyla ohrožena ani v období jeho formalistických výstřelků. Vysoko pak rýsuje význam Jiřího Wolkera, který ideově nikdy nebloudil, a konstatuje pak, že proletářskou poesii svedl na scestí kosmopolitismu, směrem k poetismu a reakčnímu surrealismu Karel Teige. Na dvou taženích proti Wolkerovi (1925, 1934) nachází stopy Halasovy, který se stal mluvčím nálad tápající č. inteligence konce let 20. a 30. Halasovo vnitřní rozpolcení má příčinu v jeho stavech mučivého vnitřního antagonismu, v jeho nedostatku socialistické ideovosti. Štoll vidí v dvojici Wolker-Halas typické antipody epochy. Na Halasovou chorobnou skepsi a hořké rozčarování navazují pak dekadentní a rozkladné tendence existencionalistického kritika V. Černého i katol. skupiny Bedřicha Fučíka. Pochybená školní výchova 1. republiky zavinila bloudění skupiny Bednářovy. Závěr rýsuje klady porevoluční poesie.

Zdroj anotace: NK ČR



Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)