Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2970412 obálek a 907290 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Prstem po mapě :21 kursivek, napsaných pro "Jihočeské listy" v Čes. Budějovicích roku 1936 pod značkou Al. Terego : [Soukromý tisk]



Autor: Fleischmann Karel
Rok: 1936
NKP-CNB: cnb000743696
OCLC Number: (OCoLC)85538752
OKCZID: 112463779

Citace (dle ČSN ISO 690):
FLEISCHMANN, Karel. Prstem po mapě: 21 kursivek, napsaných pro "Jihočeské listy" v Čes. Budějovicích roku 1936 pod značkou Al. Terego : [Soukromý tisk]. V Čes. Budějovicích: Jihočeské listy, 1936.


Anotace

 

Na mapě většinou hledáme místo, kde právě jsme, případně cestu tam, kde být chceme. Do mapy však možno přímo vstoupit a prožít v ní nekonečná dobrodružství. Putování prstem po mapě často představuje naše vůbec první samostatné cesty a také poutě nejkrásnější, neboť se jedná o výpravy imaginace, při nichž své fantastické představy nemusíme konfrontovat s realitou. Prstem po mapě se však můžeme dostat mnohem dál než do nejvzdálenějších končin světa: zavede nás až třeba až do hlubin naší duše. Simon Garfield ve své knize právě k takovým výpravám zve. Vydává se po stopách pravěkých lovců, kteří načrtli do prachu cesty pár čar, a od nich přechází k moderním cestovatelům se satelitní navigací v kapse; sleduje zoufalé úsilí viktoriánských lékařů, kteří se s pomocí mapy snažili zastavit šíření cholery, jakož i metodický postup současných neurovědců mapujících hlubiny lidského mozku. Hovoří o poetice a technických úskalích výroby glóbů a také o politických souvislostech různých kartografických projekcí. Mapy, jež provázejí lidský rod od samého počátku, jsou pro něj zkrátka nejen praktickou pomůckou, ale i zprávou o tom, jak vnímáme svět a své postavení v něm. Garfield na své pouti navštěvuje velké zeměpisce a kartografy světových dějin, jako byli Ptolemaios, Gerhard Mercator nebo John Ogilby, v jeho očích je ale nefalšovaným kartografem každý z nás: vždyť každý si někdy nakreslil plánek cesty nebo rozvržení obývacího pokoje, každý někdy píchl prstem do mapy a prohlásil: „Zde jsem“. Jak při tom postupujeme a co se nám při tom honí hlavou, sděluje cosi podstatného o nás samotných. Fascinující naučná kniha Simona Garfielda se tomu snaží přijít na kloub: neotřele, čtivě a zábavně.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU



Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)