Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2956732 obálek a 901653 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Hromádka, Jan

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Hromádka, Jan
Rok: 1886-1968

Biogr./Hist. údaje: Narozen 18. 12. 1886 ve Volenicích u Strakonic, zemřel 25. 1. 1968 v Českých Budějovicích. PhDr., profesor hospodářského zeměpisu, práce v oboru geologie a zeměpisu Slovenska. Též historik, publikace z oboru.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Jan Hromádka

Prof. PhDr. Jan Hromádka (na Slovensku též Ján Hromádka; 18. prosince 1886 Volenice v okrese Strakonice – 25. ledna 1968 České Budějovice) byl český geograf, profesor fyzického zeměpisu, zabýval se geologií a geografií Slovenska. Je považován za zakladatele slovenské geografie.Jeho otec byl Tomáš Hromádka, matka Rozálie, rozená Pelešková. Manželka Miloslava, rozená Rejmanová.Studoval na učitelském ústavu v Příbrami (do 1906), na Karlově univerzitě v Praze a na univerzitě Komenského v Bratislavě, kde v r. 1928 získal titul PhDr. v oboru geografie a etnologie. Od 1930 docent a v 1939 se stal univerzitním profesorem. Jeho vědecké prvotiny se zabývaly geomorfologickým vývojem Slovenska. Rozpracoval a načrtl všeobecný vývoj forem reliéfu a také navrhl jejich třídění podle vzniku. Je autorem všeobecného zeměpisu Slovenska, zeměpisných příruček o ČSSR, učebnice Ilustrovaný zeměpis všech dílů světa, Československého vojenského atlasu, Slovníku československé společnosti zeměpisné a časopisu Lidé a země. Budováním kateder geografické společnosti položil základy rozvoje slova geografie a vychoval první slovenské geografy, kteří rozvinuli jeho dílo.V letech 1945-1946 byl děkanem Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského, dále byl členem Slovenské učené společnosti, České národní badatelské rady, první předseda Slovenské zeměpisné společnosti a čestný člen České zeměpisné společnosti. Roku 1946 se stal držitelem Slovenské národní ceny a byl vyznamenán jugoslávským Řádem sv. Sávu a roku 1965 získal zlatou medaili VŠE.V rodných Volenicích ho připomíná pamětní deska vedle vchodu do obecního úřadu.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: