Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.
Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2964299 obálek a 905244 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.
Tichák, Milan | |
Autor: Tichák, Milan
Rok: 1933-2020 PhDr. Milan Tichák (*20. srpna 1933, Paskov) je český historik a spisovatel. Mezi stěžejní témata jeho prací náleží především historie olomouckého regionu, především města samotného.Narodil se v Paskově, ale žil také ve Velkém Týnci a od roku 1946 se jeho rodina natrvalo usadila v Olomouci. Zde studoval a odmaturoval na Slovanském gymnáziu. Poté pokračoval ve studiích na leteckém učilišti v Prostějově. Po absolvování povinné vojenské služby si Tichák podal přihlášku na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy. Vinou administrativní chyby mu ale nikdy nebyla doručena pozvánka k přijímací zkoušce. Na vysokou školu byl přijat až o několik let později, kdy začal studovat na Filosofické fakultě Univerzity Palackého, obor dějepis – český jazyk. V roce 1969 zde získal doktorát v oboru československé dějiny. Jeho závěrečná práce byla přijata velmi pozitivně, dokonce vyšla také tiskem. Tichák měl nastoupit na fakultu jako odborný asistent, ale počínající normalizace mu v tom zabránila.V 70. a 80. letech 20. století nemohl vykonávat své povolání a pracoval proto jako technik v oddělení propagace. Situace se změnila až po Sametové revoluci. V průběhu 90. let se Tichák stal redaktorem Hanáckých novin (dnes již zaniklých) a po několik let redigoval také vlastivědný kalendář Rok na Hané. Tichákovy práce také začaly vycházet u nakladatelství Danal a později u nakladatelství Votobia. Dnes jsou Tichákovy knihy vydávány prostřednictvím nakladatelství Burain a Tichák, na jehož činnosti se spolupodílí Tichákův syn Tomáš. Milan Tichák je považován za jednoho z nejvíce erudovaných historiků, co se týče místopisu staré Olomouce. Jeho díla většinou spadají do období cca 1850 – 1950. Do povědomí širšího okruhu čtenářů vstoupil autor knihou Vzpomínky na starou Olomouc (1997), která popisuje osudy města Olomouce přibližně od poloviny 19. století po druhou světovou válku. V tom samém roce získal Milan Tichák Cenu města Olomouce za dlouholetou práci v oblasti olomoucké vlastivědy. Od té doby publikoval několik dalších úspěšných knih o historii Olomouce a je také jedním z recenzentů dvoudílných akademických Dějin Olomouce , které v roce 2009 vydala Univerzita Palackého. |