Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2955981 obálek a 901353 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Probošt, Josef

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Probošt, Josef
Rok: 1849-1926

Biogr./Hist. údaje: Narozen 25.3.1849 v Třebechovicích, zemřel 20.3.1926. Řezbář, autor třebechovického betlému.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Josef Probošt

Josef Probošt (9. března 1849, Třebechovice pod Orebem – 20. března 1926 tamtéž) byl rolník, povozník a lidový řezbář, autor tzv. Třebechovického betlému. Vyučil se truhlářem, poté nastoupil vojenskou službu. Po návratu převzal rodinné hospodářství. V roce 1882 zahájil tvorbu Třebechovického betlému. Nejprve vyřezal jesličky jako dárek pro svou ženu, poté zapojil své přátele, řezbáře Josefa Kapuciána a sekerníka Josefa Frimla. Společně vytvořili betlém, který je unikátní z hlediska výtvarného a etnografického, ale i technického. Kvůli zaujetí při tvorbě betlému zanedbával vlastní hospodářství, o něž se musely starat jeho žena Anna a dcera Anna. Betlém spolu s Janem Sedláčkem dokončili zhruba po první světové válce, ani pak se finance vložené do jeho vzniku nevrátily. Probošt tak zemřel uprostřed rozpadajícího se hospodářství v roce 1926.V roce 1999 proběhly oslavy 150. výročí narození Josefa Probošta. V Třebechovickém muzeu betlémů se uskutečnila výstava Pocta Josefu Proboštovi, kde se prezentovala i jeho méně známá tvorba, například vyřezávaný vrch Oreb. Ke zhlédnutí byly i další betlémy tvůrců, kteří se Proboštem nechali inspirovat. Proboštovi téhož roku město Třebechovice pod Orebem udělilo čestné občanství a odhalilo pamětní desku na jeho domě. V listopadu 1999 se uskutečnila etnografická konference s názvem Pocta Josefu Proboštovi, ze které vznikl sborník téhož jména. Rovněž v roce 1999 byl Třebechovický betlém prohlášen Národní kulturní památkou.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: