Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2963929 obálek a 905235 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Němec, Jan

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Němec, Jan
Rok: 1981-
Oblast působnosti: básníci, spisovatelé, publicisté

Biogr./Hist. údaje: Narozen 21. 6. 1981 v Brně. Básník, spisovatel, publicista a literární redaktor.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Jan Němec

Jan Němec (* 21. června 1981 Brno) je český spisovatel. Studoval sociologii a religionistiku na Masarykově univerzitě a také divadelní dramaturgii na Janáčkově akademii múzických umění. Pracuje jako redaktor časopisu a nakladatelství Host, pravidelně přispívá do týdeníku Respekt. Je dramaturgem literárního pořadu U zavěšené knihy na ČT art. Od roku 2014 je předsedou nově vzniklé Asociace spisovatelů.Je synem spisovatele Ludvíka Němce.Debutoval sbírkou poezie První život (2007). Za svou prozaickou prvotinu, soubor povídek Hra pro čtyři ruce (2009) byl v roce 2010 nominován na Cenu Jiřího Ortena. Podtitul "Málem milostné povídky" ukazuje na téma většiny z nich - problematické milostné vztahy, tím či oním způsobem nenaplněné. V roce 2013 vydal rozsáhlý román Dějiny světla, beletrizovaný životopis českého fotografa Františka Drtikola, který se celosvětově proslavil zejména svými akty. Němec zde v nezvyklé du-formě vypráví jeho život od dětství až po stáří. Název románu odkazuje k tomu, že světlo bylo ústředním symbolem Drtikolova života, provázelo ho nejdříve jako fotografa a posléze jako duchovního učitele. Jan Němec za tento čtenáři i kritikou ceněný román obdržel cenu Česká kniha, Cenu Evropské unie za literaturu a byl nominován na Magnesii Literu v kategorii próza i Cenu Josefa Škvoreckého.Společně s generačně spřízněnými spisovatelkami Janou Šrámkovou a Ivanou Myškovou publikoval v Respektu polemický text 12 odstavců o próze, v němž se vymezili vůči některým mechanismům soudobého literárního provozu. Text vzbudil řadu souhlasných i odmítavých reakcí.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: